רפת גשר

רפת | עדכון אחרון:  09/01/2016 20:43

1940-2001

 

ההתחלה
2 הפרות הראשונות בגשר הישנה, מעורבות הולנדיות-מקומיות, נקנו ב-1940 ושוכנו בפינה הצפון מערבית של "הכפר" . הן נקראו בשמות "שושנה" ו-"שטפה".

"שושנה" - על שם חברת המשק דאז שושנה גולדמן (ז"ל) שמהוריה במושב מרחביה נקנו הפרות. ו-"שטפה" – על שם עמק בה-שטפה שלנו.

לפרות אלה הצטרפו בהמשך פרות דמשקאיות טהורות וגם אלה נקראו על שם חברות המשק, "עליזה", "חוה" ו- "ימימה" כך גם הפרה "פורענית" שנקנתה באשדות-יעקב וכשמה כך היא היתה. פרות אלה היו אמהות השושלות של פרות רפת גשר, אשר הגיעו למאות. תנובתן עלתה מ-3000-4000 ליטר לשנה בשנים הראשונות ועד ל-12000 ליטר כיום.  

פה וטלפים

בשל הצמידות לקרנטינה שמעבר לכביש (תחנת הסגר לבהמות מיובאות מירדן או סוריה), שפעלה אז בתפוקה גדולה, הכבידו בעיות הבריאות על הרפת. כל זבוב וציפור יכלו להעביר את מחלת הפה-והטלפיים וצרות אחרות, אפילו היה בור טבילה עם סולר בשער המשק. בור זה גרם לתקלה מכאיבה, כאשר העגלה הראשונה , בת כמה שבועות, ברחה, שתתה מבור זה ונפטרה. אֶבֶל במשק!

החליבה

בשנים הראשונות החליבה נעשתה ביד, 3 פעמים ביום בחלוקת זמן מדויקת. עד שהרפת גדלה ליותר מ-10 פרות חולבות היתה זו עבודתו של חולב אחד. עד בואו של ברוך זינגר לגשר וכניסתו לרפת ב-1945 היה חילוף רפתנים שכיח כל שנה – שנתיים ומאז היתה יציבות ארוכת שנים בקביעות של חברים וחברות בעבודה זו.

 

המלחמה 

בקרבות 1948 מנתה הרפת כ-20 חולבות ובנוסף לכך עגלות. הרפת סבלה אבידות כבדות בהפגזה והיה צריך לפנות אותה. ברוך זינגר ואלי נצר נדדו עם הפרות לחורשת קיסריה ואח"כ לתחנת ניסיונות ליד עכו ושם השתלבו גם חברים אחרים בתורנויות של כמה ימים. רק בסוף 1949 חזרו הפרות לגשר.

בגשר החדשה

העדר נכנס לרפת החדשה שיועדה ל-24 פרות (כיום דיר היונקים), תחילה לחליבה ידנית ולאחר כמה שנים לחליבה ממוכנת לתוך כדים ניידים. במקביל להקמת הרפת ופיתוחה, נדרש גם פיתוח של ענפים נוספים: המספוא שסיפק את הירק והחציר וכן החצרנות שעסקה גם בהכנת המזון המרוכז וערבובו ביד (בפאב של היום!).

 

המכון החדש 

1972 נחנך מכון חליבה חדיש - המילה האחרונה במיכון חליבה. באותה עת בחרה צח"מ אפיקים ברפת גשר כרפת הדגל שלה ומכאן החל "אפימילק" את דרכו. מכאן ואילך, גדלה הרפת במספר הפרות, במכסת החלב ותנובת הפרות, במיכון החליבה ומיחשוב הרפת .. בשיאה הניבה פרה ממוצעת בגשר – למעלה מ-12.500 ליטר חלב בשנה!! שיא מספר החולבות בין השנים 1975 – 1985 היה 380 חולבות, עם מכסת חלב של 3 מיליון ליטר.

 

רפת נטופה

בשנת 2001 התאחדה רפת גשר עם רפתות בית רימון ואשדות איחוד והיום היא חלק מ"רפת נטופה" – הרפת המשותפת השניה בגודלה בצפון, השוכנת בגובה 500 מ' על רכס בית רימון. בה 880 חולבות.

 

רפתנים

ראוי לציון שהרפת היתה בית-החינוך המרכזי לעבודה. חברים, חברות וילדים, בחרו להשתלב בעבודה בה, מכיתה ו'- ז' ואילך, וגם הגיעו לבגרות ולקביעות בה. זה גם היה הענף החקלאי האחרון שמשך בנות. בוגרי אולפן גשר שבעקבות הקליטה הטובה, מבחינה חברתית בעיקר, גרמה להשארותם בגשר וקבלה לחברות, כמו כן מתנדבים רבים שחלפו את גשר, לא ניתן לציין שמית את כל מי שעבד ברפת לתקופותיה, נציין שהיום הנציג היחיד שלנו ברפת נטופה המאוחדת הוא ג'ררד בלום – שומר הגחלת.

 

29.12.2003 זוכר ורושם: דובי בר

סיפורים מהרפת הישנה

 

דובי מספר:


פורענית דורשת
במחזור הקניות השני קנינו את "פורענית". זה היה בשנת 1943.
פר לא היה לנו. בבוקר ראיתי ש"פורענית" דורשת. חיפשתי במה להסיע אותה לפר באשדות יעקב אך הפרדות עם העגלות לא היו בחצר.
לקחתי את "פורענית" ויצאנו ביחד ברגל לפר. הלכנו כברת דרך ו"פורענית" נעמדה, לא רצתה ללכת יותר.
קטפתי חרובים מעצי החרוב שהיו בצידי הדרך והגשתי לה אחד אחד. היא הסכימה לאכול. מלאתי את כיסי בחרובים, צעדתי לפניה ובכל 100 מטר הגשתי לה חרוב.
ככה הגענו כעבור שעה וחצי עד אשדות. נכנסנו לרפת. כל הפרות הצטופפו סביב פורענית לברך אותה לשלום. שמחו לבוא האורחת. בעיקר שמח הפר. גם פורענית היתה שבעת רצון מהמצב.
לצאת מאשדות – היא כבר לא רצתה. חמישה חברים מאשדות עזרו לי להוציא אותה. התחלנו ללכת ברגל לכוון גשר, אני ופורענית, שלא רצתה לחזור.
בטיול ארוך ואיטי של חמש-שש שעות ושוב – בעזרת חרובים, הגענו לבסוף הביתה.

 

פר בדואי
אז החלטנו לקנות פר.
לא היה לנו כסף לפר טוב אז החלטנו לקנות פר ערבי. מחמוד, ידיד של גשר מהכפר הערבי, אמר שיש בדואי שמגדל בקר. יצאנו למאהל הבדואי ליד נווה אור של היום, ביסי, מחמוד ואני. מצאנו שם פר קטן, אומנם, אבל נחמד ושרירי. קשרנו אותו לשני הסוסים והבאנו אותו לרפת. הכנסנו אותו לחצר הפרות שירביע אותן.
כשראה את הפרות ההולנדיות הגדולות שלנו, נבהל וקפץ מעל הגדר וחזר למאהל הבדואי.

 

תמונות מצורפות להודעה זו:

אלבומים

רפת(2 תמונות)
קיבוץ גשר, קיבוץ גשר ד.נ. עמק הירדן 15157
טל: 04-6753650, פקס: 04-6753659, דוא"ל: mazkirut@kgesher.co.il
צרו קשר
כל הזכויות שמורות מיידטה - אתרים קהילתיים
הוקם ע"י MeyData