ענף הכותנה

הכותנה | עדכון אחרון:  09/01/2016 20:45

 

בשנת 1951 בא לארץ יהודי אמריקאי בשם סם (שמואל) המבורג ובאמתחתו הצעה לסייע בהכנסת גידולי הכותנה לישראל. בבעלותו חווה גדולה בקליפורניה והוא עתיר ניסיון ואמצעים בנושא זה...

 

בשנת 1952 נזרעה לראשונה כותנה בישראל שלוש חוות בהנהלת "ייצור ופיתוח" השייכות לאיחוד הקבוצות והקיבוצים הועידו כמה מאות דונמים כל אחת לגידול הכותנה.

אחת מאלו בין נווה אור לבית יוסף קבלה את השם חוות שמואל.

הניסיון הראשון לגדל כותנה בגשר היה בשנת 1955. אריה קוברינסקי שהיה אז מרכז המשק, בחר בחלקה בת עשרים וחמישה דונם שהתפנתה מגידול בננות.

הזריעה בוצעה ביוזמתו והטיפול בחלקה במשך העונה כולה נעשה באופן אישי על ידו.
הגיע זמן קטיף. כיד מסורת ה"גיוסים" הטובה יצאנו בשבת בבוקר כולנו, גברים נשים וטף לגיוס קטיף בכותנה. מצב הרוח היה מרומם, והיו גם מי שפצחו פיהם בשירה...

ככלות יום העבודה נאספו כ- 1750 ק"ג כותן גולמי משטח של כחמישה דונמים. יבול סביר בהחלט. בשבועיים הבאים קטפנו גם את עשרים הדונמים הנוספים עד שכל הצמחים בשדה נשארו חשופים וערומים.

 

בשנת 1957 נפל הדבר. החלטנו להתחיל בגידול מסחרי של כותנה. צוות השלחין- פדהאל ניר, אריה קוברינסקי ואנוכי קיבלנו על עצמנו כדבר המובן מאליו את הגידול החדש. בחרנו בחלקה בת מאה דונם לנסיון הראשון.

 

....אומר רק שמקובלת הייתה האימרה שהצלחת הגידול תלויה בשני גורמים ראשיים. הראשון תלוי בכוח עליון. כלומר פוריות הקרקע, ותנאי האקלים בעונת הגידול, והגורם השני הוא הגורם האנושי. אנחנו צוות המגדלים השתדלנו בכל מאודנו לבצע את תהליכי העבודה בזמן הנכון ובדיוק המירבי.

חודש אוגוסט מתקרב אל סופו והגיע הזמן להתחיל בקטיף.
על אף שעקרונית ואידיאולוגית התנגדנו לעבודה שכירה לא היה מנוס אלא להביא פועלים לעבודה. כ- 60 פועלות, נשים צעירות ומבוגרות באו אלינו מלשכת העבודה בבית שאן. המתאים ביותר לנצח על הלהקה וללמד את העובדות קטיף כותנה מהו, היה חברנו פדהאל.

שלושה קטיפים בצענו באותה החלקה, בכל פעם העבודה נמשכה כשנים עשר ימים. הקטיף האחרון הסתיים בחמישה עשר בחודש נובמבר בשעת הצהריים, ובדיוק באותה שעה נפתחו ארובות השמיים וגשם עז ניתך. התחיל החורף האמיתי.

לאחר ששקלנו את הכותן הגולמי בעגלה האחרונה שהבאנו למנפטה, התברר שסך כל היבול שנאסף בחלקה הסתכם ב - 56 טון כותן גולמי שהן 560 ק"ג לדונם. עד כמה שידוע לנו זהו לא רק שיא של יבול כותנה בארץ, אלא שיא עולמי!

עד מהרה יצא שמנו למרחוק וכל המגדלים בארץ ידעו שכותנה וגשר הם שם דבר.

נכתב ע"י עמישוע זית, יוני 2011

תמונות מצורפות להודעה זו:

אלבומים

ענף הכותנה(4 תמונות)
קיבוץ גשר, קיבוץ גשר ד.נ. עמק הירדן 15157
טל: 04-6753650, פקס: 04-6753659, דוא"ל: mazkirut@kgesher.co.il
צרו קשר | גלישה באתר מותאם
כל הזכויות שמורות מיידטה - אתרים קהילתיים
הוקם ע"י MeyData